Програма дій

Вільне місто Суми

Ми всі мусимо думати про майбутнє,
бо нам доведеться провести там
решту свого життя

                              Чарльз Кеттерінг 

Якщо Вас хвилює Ваше майбутнє, прочитайте цю програму розвитку Сум Геннадія Мінаєва і Партії вільних демократів.

***

Відкритий бюджет

Усі сумчани братимуть участь у розподілі міського бюджету

Це значить:

  • Передати право громаді міста Суми самостійно визначати пріоритети на витрату 10% бюджету розвитку міста щорічно. Це експеримент, який за декілька років змінить поведінку жителів міста. Це виклик економічній кризі і кризі довіри один до одного самих членів громади. Міська рада адмініструватиме цей бюджетний процес як діалог. Буде створено комунікаційний сайт www.MySumy.Ua, куди користувачі зможуть завантажувати свої проекти розвитку міста, де обговорюватимуть їх і голосуватимуть за ті, які заслуговують на фінансування в наступному році. Проекти пройдуть слухання в бюджетно-плановій комісії за участю ініціатора ідеї, потім їх представлять на засіданні міської ради.

Практика спільного бюджетування зростає в усій Європі. Кількість міст зі спільними бюджетами зросла з 300 у 2010 році до 1400 у 2015 році, і вона й далі стрімко йде вгору.

Адміністрування спільного бюджетування розпочнеться у травні 2016 року. І вже в 2017-му сумчани матимуть можливість витратити 5% бюджету розвитку на локальні проекти своїх мікрорайонів. Щороку видатки на ці проекти будуть збільшуватися на 1% і сягнуть 10% бюджету розвитку міста.

На сайті міської ради запрацює в режимі он-лайн система звітності за кожним рухом бюджетних коштів. Мешканці бачитимуть усі рахунки та фінансові зобов’язання, підписані міським головою та іншими розпорядниками коштів, через одну годину після прийняття рішення «До сплати».

  • Протягом 2016 року ми впровадимо в життя систему електронних закупівель обладнання, робіт та послуг за бюджетні гроші для всіх розпорядників коштів міської ради.

За два роки на основі активного використання інформаційно-комунікаційних технологій ми адаптуємо внутрішню систему електронного документообігу мерії для впровадження зовнішнього тотального електронного врядування. Мешканці Сум отримуватимуть усі необхідні їм інформаційні послуги та довідки через мережу Інтернет, не виходячи зі своєї оселі.

  • Відповідно скасуємо практику так званих «депутатських грошей» для запобігання політичній корупції. Депутати публічно лобіюватимуть інтереси свого округу через проведення депутатських бюджетних дебатів.
  • Крім того, міська рада з 2016 року не фінансуватиме висвітлення своєї діяльності у засобах масової інформації у формі реклами. Це нудно й неефективно, а коштує місту понад мільйон гривень.

Сумська родина

         Громада підтримає кожну свою дитину

Це значить:

  • Уже з січня 2016 року сумчани не платитимуть за утримання дітей у дитсадках і школах. Жодних батьківських коштів на ремонт приміщень, охорону, придбання матеріалів та обладнання! Дітей у садочках і школах годуватимуть безплатно. Усі витрати на утримання класів, груп, садочків, шкіл також за рахунок міського бюджету. У сім’ях сумчан залишатиметься 63 млн. грн. щорічно. Місто допоможе родинам вистояти у скрутні часи та зберегти здоров’я дітей.

Вільна людина – сильна громада

Ми – вільні люди і здатні боронити себе, свої родини, своє місто

Це значить:

  • Солдати та офіцери 27-ої реактивної та 58-ої загальновійськової бригад Збройних сил України, які захищають Суми на східному кордоні, – наш беззаперечний пріоритет. Ці сумські військові формування матимуть переважне фінансування з міського бюджету. Громада виділятиме земельні ділянки та замовлятиме будівництво житла для всіх сумчан – захисників України. Міська рада запровадить практику безоплатного проїзду в громадському транспорті для військових. А всі ми повинні мати за честь зробити найменшу послугу людині, яка боронить нас від агресора.

У найближчі десятиліття не можна відкидати загрози тривалої масштабної агресії з боку Росії, тому в Сумах необхідно добре підготувати й розгорнути війська територіальної оборони за зразком швейцарської армії. Ми зробимо все, щоб не допустити у Суми війська Путіна. Слід активно залучати особовий склад військових бригад до впровадження програм патріотичного виховання у сумських школах.

  • Нам потрібно зберегти історичні символи та працювати на європейську перспективу. На площі Незалежності у Сумах має постати пам’ятник засновнику міста Герасиму Кондратьєву.

Слід відновити в новому європейському форматі фестиваль духової музики «Сурми України». Унікальність фестивалю – поєднання музичної майстерності та військової доблесті.

Необхідно активізувати практику використання Європейського прапора в усіх установах та організаціях міста. Це обов’язково для європейського міста.

Продати все, крім совісті

Суми – місто з сучасною системою управління

Це значить:

  • Суми проголошують остаточний відхід від радянської системи управління містами. Міська рада поступово відмовиться від участі в бізнес-процесах.

Комунальні підприємства слід продати на відкритих аукціонах відповідальним та спроможним інвесторам, які матимуть стратегічні плани розвитку відповідних сегментів сервісу. У місті залишаться тільки невеликі комунальні підрозділи для оперативного обслуговування дорожньої, освітлювальної та іншої інфраструктури.

Міська рада ініціюватиме продаж комунальних приміщень та іншого майна на прозорих і чесних умовах через відкриті аукціони.

Отримані від відчуження активів кошти мають бути спрямовані на будівництво громадських зон відпочинку, спортивних споруд, відновлення річок та озер міста. Це дасть можливість місту в майбутньому розраховувати на новий статус – міста річкового курорту.

Крім того, ці кошти мають вкладатися у проекти з енергозбереження та енергоефективності міських бюджетних закладів – дитячих садків, шкіл, лікарень та інших установ. Реалізацією цих програм громада міста може впевнено протистояти підвищенню цін на енергоносії. Інакше, в умовах децентралізації, – дефолт та загибель.

  • Міська рада не буде втручатися у відносини між постачальниками житлових послуг та мешканцями. Це мають бути взаємини без посередників, тільки на основі укладених угод.

Транспортні інвестиції

Ми не будемо заручниками маршрутного бізнесу

  • Для вирішення проблеми пасажирських перевезень у місті ми будемо ініціювати створення Публічного акціонерного товариства «Сумська пасажирська транспортна компанія». Кожна сумська родина стане акціонером цієї компанії – усі 268 тисяч сумчан будуть рівними. Коли ринок її пасажирських перевезень сягне 75% від загального пасажиропотоку в місті, кожному акціонеру одразу виплачуватимуть дивіденди.

Місту необхідно провести новий транспортний конкурс восени 2016 року виключно під автобуси типу і класу City Bus «Solaris» з газовою системою живлення LPG Євро-4 – жодних «Рут», «Богданів» та іншого «мотлоху»!

Сумська пасажирська транспортна компанія має взяти участь у цьому конкурсі, тобто бути у всеозброєнні до умов конкурсу. Тариф на пасажирські перевезення для ПАТ СПТК – вільний, тобто такий, який при ефективному та прозорому керуванні компанією забезпечить виплату дивідендів містянам-акціонерам на рівні 15% у рік.

Уже сьогодні потрібно планувати видатки з бюджету розвитку на транспорт з розрахунку розвитку не на тролейбуси, система роботи яких захаращує місто стовпами, дротами та розтяжками. Світ швидко змінюється, і найновіші технології стають доступними. Через 5-7 років місто може переходити на електроавтобуси. Ми не наскільки багаті, щоб інвестувати в технології минулого.

  • Особливий пріоритет – це аеропорт «Суми», який повинен працювати на місто і має бути модернізований зовнішнім інвестором до 2020 року. Це необхідна умова розвитку не тільки Сум, а й Сумської області на довгострокову перспективу.

Місця щасливих людей

Неформальні громадські місця, парки, сквери,
велодоріжки, вуличне мистецтво дозволять
насолоджуватися спілкуванням і життям

Це значить:

  • Добре облаштовані публічні місця відпочинку так багато значать для здорової атмосфери міста. У 2016-2017 роках велосипедними маршрутами ми поєднаємо основні гуртожитки сумських вишів із зоною відпочинку біля озера Чеха та центром міста.
  • Пішохідний простір – найважливіша частина міста. Нам має бути приємно ходити пішки. Протягом двох років усі тротуари основних пішохідних магістралей міста будуть відновлені, включаючи підходи до всіх дитячих садків, шкіл, поліклінік, лікарень, інших бюджетних установ.
  • Життєвий простір міста і людини має сяяти чистотою. По-перше, нова концепція поводження з твердими побутовими відходами дозволить повністю скасувати плату за їх захоронення та частково – за вивіз відходів. Натомість компанії будуть купувати у сумчан нехарчове побутове сміття через організовані пункти прийому вторинної сировини. По-друге, ми пропонуємо новий формат озеленення міста. Хвойні, а також липи, клени, каштани замінять усі тополі в місті.
  • Публічний простір міста також потрібно змінювати. Наприклад, вулиця Героїв Сталінграда недооцінена з погляду організації життєвого міського простору.

З часом на неї можна буде вивести еспланаду з району ТЦ «Лавина». Цей міський простір буде мати дух творчості та пасіонарності, а не нагадуватиме цвинтар, як зараз. Її оновлені тротуари з освітленням та лавками для відпочинку з’єднають два міських парки особливим пішохідним маршрутом повз фонтани «Європейський» і «Садко». Під час особливих святкувань проїжджа частина вулиці буде пішохідною, як Хрещатик у Києві, від Покровської площі до садиби родини Харитоненків.

Колишній Миколаївський лужок нині ідеально підходить для парадів за участі наших військових бригад, військової техніки, військових оркестрів. Ми розуміємо, що це незвичний погляд на Суми, але після кількох проведених парадів військових оркестрів там сформується особлива аура – аура майбутнього.

  • У Сумах є всі необхідні та достатні умови для реалізації вуличних арт-проектів. Наше місто має шанс стати базовим для апробації такого інноваційного напрямку в мистецтві. Міська рада запропонує Міністерству культури України підписати угоду про такий статус міста Суми.
  • У 2016 році ми підготуємо земельну ділянку, виготовимо проектно-кошторисну документацію, а у 2017 році побудуємо екстрим-скейт-парк на вулиці Нижньохолодногірській, навпроти колишнього клубу юних техніків.

Новий цифровий світ

Цифрові технології змінять комунікацію влади і громади

Це значить:

  • Ми збудуємо єдиний інформаційний простір у Сумах – не за аналоговими, а за цифровими правилами. Міська рада забезпечить безкоштовний Інтернет на всьому громадському просторі Сум.

Паралельно з запуском 3G мобільного зв’язку у місті підключимо міську раду до цифрового сервісу SeeClickFix – інтерактивної веб-сторінки, яка дозволяє користувачам повідомляти про некритичні проблеми в їхніх мікрорайонах – розбиті вуличні ліхтарі, необхідні пішохідні переходи, зайві графіті, аварійні дерева та ін.

Через сервіс SeeClickFix людина з мінімальною затратою енергії і зусиль повідомляє про проблеми міського середовища. Заявка надходить у систему контролю, до якої мають доступ представники влади, і власне на саму відкриту сторінку. Після розв’язання проблеми зазначена тема буде «закриватися». Сервіс покликаний не стільки будувати відповідальний уряд в громадах, скільки сприяти побудові комунікаційного волонтерства. Це об’єднання громадян у спільноту, яка змушує владу дотримуватися законів та обіцянок, а іноді і допомагає самим громадянам домовлятися про усунення проблем.

Аналоги у Великій Британії – www.fixmystreet.com та Ірландії –www.fixyourstreet.ie, які були нещодавно запроваджені, і які суттєво змінюють спілкування жителів міста з владою.

  • Ми запровадимо новий формат громадських слухань з жителями міста за технологією town hall meeting – формат громадських слухань XXI століття. У перспективі наступних 2-3 років – доведемо громадські слухання в місті до повністю електронної форми через спеціальні цифрові програми.

Наявність у міському менеджменті цифрових комунікаційних сервісів вирішуватиме для будь-якої влади ключову проблему – довіри між нею та активними представниками громади. Громадяни хочуть, щоб їхні думки були почуті. Громадянам потрібні механізми відкритих комунікацій. І багато ініціатив сумчани робитимуть самі як волонтери, принаймні якщо влада не буде заважати.

За цим стоїть відкритість для обговорення і прийняття ідей, публічність діяльності самої влади, збільшення суспільної довіри, публічна експертиза міських ініціатив, щоб уникнути можливих помилок.

І ми це впровадимо.

***

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *